Moja analytická práca zameraná na herný priemysel ma priviedla ku knihe Playstation: Svet snov od Alfie Bown. Kniha sa zaoberá psychoanalýzou hier na príkladoch uvedených najmä z Playstation, aké vplyvy môžu mať na globálnu populáciu, ktoré si jednotlivci nedokážu predstaviť. Autor v každej kapitole rozoberá rôzne termíny a prípady aké môžu nastať, s čím hráči a hráčky prichádzajú do kontaktu, aké emócie v nich hry vyvolávajú, do akých rolí sa dostávajú a taktiež, čo si z tej hry môžu zobrať.

Kniha Playstation Svet snov (2020, KPTL) od Alfieho Bowna nie je len o herných konzolách, ako predznamenáva názov titulu. Reflektuje aj spomínané mobilné aplikácie, komponent VR a mnoho iných hráčskych mechanizmov, vrátane hráčskej kooperácie v online priestore.

Aj keď mám rád psychologickú literatúru, forma akú autor zvolil na písanie knihy, mi nesedí. Autor nejeden termín doslova rozpitváva a používa na vysvetľovanie neuveriteľné slovné zvraty. Do toho sa Alfie Bown takmer na každej strane odvoláva na psychoanalytikov ako je napríklad sám zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud, potom Jacques Lasan, Walter Benjamin, Srećko Horvat a mnoho ďalších. Preto by som povedal, že kniha je skôr určená pre akademickú pôdu a nie pre širokú verejnosť.

Miro Gáfrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *