Aj keď sú veľmi dôležité, v hlave ich nikto nedrží. Ba čo viac, čísla nás nechytia za srdce. To, čo nás vie chytiť za srdce je pohnútka aktivity, konať alebo to proste nechať tak.

To, čo vie takú investorku Janku Kabanicovú alebo majiteľa firmy Jožka Mrkvičku chytiť za srdce, je dátová vizualizácia alebo aj ináč povedané data storytelling. Neveríte?

Majiteľ firmy Jožko Mrkvička, ktorý buď buduje startup alebo chce predať svoju firmu, či proste chce osloviť investorov prostredníctvom burzy, dokonca iný spôsob alebo dôvod, potrebujete na to transparentné čísla za nejaké časové obdobie. Potrebuje to preto, aby mal v rukách niečo hmotné, čím vie preukázať svoju aktivitu, koľko má zákazníkov, aké dosahuje tržby a podobne. Vďaka tomu vie prísť za investorku Jankou Kabanicovou a ukázať jej reporty.

Pravdepodobne Janka nebude z toho nadšená, pretože ju čaká dlhý, niekoľko stranový report od Jožka, obsahujúci (klasické) tabuľky a hromadu textu.

Ale čo keby tento report bol prehľadný, doplnený o vizualizácie?

S najväčšou pravdepodobnosťou Janke ušetrí čas, pretože dátová vizualizácie jej poskytne iný a som presvedčený, že lepší pohľad na fungovanie firmy Jožka Mrkvičku. Celkovo, vizualizácie jej prerozprávajú príbeh.

Ako môžeme vidieť na príklade vizualizácie nižšie – čiarovom grafe, vieme z neho vyčítať hneď niekoľko vecí, napríklad:

1. Jožkova firma každý štvrtý kvartál (Q4) dosiahne rekordné tržby,

2. každý prvý štvrťrok (Q1) je pre firmu najslabší

3. firma dosahuje rastový trend

4. ak sa aj vyskytne nejaká nezrovnalosť ako je druhý kvartál tretieho roka, tak to vie Jožko dodatočne popísať v reporte, že prečo sa to stalo, a čím to bolo spôsobené.

Toto všetko vie našu investorku Janku chytiť za srdce a konať – oplatí sa jej investovať do Jožkovej firmy alebo nie. Dokonca on sám vie, čomu sa má pri svojom podnikaní vyvarovať, na čo dať dôraz, popracovať na zlepšení a podobne.

Toto je príklad ako môj projekt Gafrik Research vie pomôcť firmám s prípravou reportov, či už pre svoju vlastnú potrebu alebo pre oslovenie investorov, či úradov. Na druhej strane investorom vie priniesť nezávislý pohľad na firmy formou analýzy.

Ak by ste mali otázky alebo riešiť spoluprácu, či využiť služby, som vám k dispozícii a môžete ma kontaktovať pomocou mailu: mirogafrik @ gafrikresearch . sk.

Teším sa na spoluprácu

Miro Gáfrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *